بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی

بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ چیست؟ : در دنیایی که روز به روز به سمت مجازی شدن پیش می رود، هر کسب و کاری لازم است حضور فعالی در فضای مجازی داشته و استراتژی های دیجیتال مارکتینگ مناسب را تدوین کند. ما در این مقاله قصد داریم پاسخ جامعی در مورد سوال بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ چیست؟ به شما بدهیم و شما را با تکنیک های مختلف دیجیتال مارکتینگ آشنا کنیم.

استقبال مردم ایران از بازاریابی دیجیتال در سالهای اخیر افزایش پیدا کرده است، و در دنیا نیز Digital marketing، به عنوان یکی از روش های پرطرفدار که استفاده از اصول و راهکار های آن می تواند باعث رشد کسب و کارها شود، مطرح است.

فراگیری اصول دیجیتال مارکتینگ در کنار دانش، نیاز به تجربه هم دارد، این دانش در هر لحظه در حال تغییر و تحول است. به همین دلیل باید تلاش کرد تا دانسته های خود را به روز کنیم و با انجام پروژه های عملی، یافته های خود و صحت آن ها را بسنجیم.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

اصطلاح دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال (digital marketing) به مجموعه فعالیت هایی که در راستای تبلیغ محصولات و یا خدمات، با استفاده از ابزارهای دیجیتالی صورت می گیرد، گفته می شود. در واقع تمام فعالیت هایی که به منظور تبلیغ محصولات، خدمات، برندها و بررسی رفتار مشتری در بستر اینترنت انجام می شوند، دیجیتال مارکتینگ محسوب می شوند.

برخلاف بازاریابی سنتی، مشتریان در دیجیتال مارکتینگ، بیشترین اهمیت را دارند. به همین منظور شرکت ها با استفاده از ابزارهای مختلف مانند وب سایت، ایمیل، موبایل، شبکه های اجتماعی و… سعی می کنند رفتار مشتریان را تحلیل کنند تا تبلیغات خود را در زمان مناسب و بر روی طیف وسیعی از کاربران منتشر نمایند تا در نتیجه بتوانند بهترین بازخورد را دریافت کنند. امروزه تعداد کاربران اینترنتی بسیار زیاد شده و تمامی شرکت ها متوجه شده اند که برای موفقیت باید در اینترنت حضور فعال داشته باشند و از فضای آن برای جلب مشتری جدید و معرفی کالا و خدمات خود استفاده کنند و برای این کار ناچار هستند که از تکنیک های دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال به صورت موثر استفاده کنند.

بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ چیست؟

تفاوت بازاریابی دیجیتال با بازاریابی اینترنتی در چیست؟

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد، بازاریابی دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ، استفاده از ابزارها و روش های بازاریابی به صورت دیجیتال است و از تمام کانال های موجود در رسانه های دیجیتال برای دریافت اطلاعات از مشتریان استفاده می کند و تنها به اینترنت و فضای مجازی محدود نمی شود. با استفاده از ابزارهای دیجیتال می توان بازاریابی را به صورت نوین انجام داد.

بسیاری از افراد این تصور را دارند که دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی اینترنتی به یک معنا هستند، در حالی که اینطور نیست و این دو با هم تفاوت دارند.به طور مثال کانال های رسانه ای در دیجیتال مارکتینگ شامل وب سایت، ppc یا پرداخت به ازای هر کلیک، بازاریابی پیامکی، پادکست های صوتی، سئو (بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو ) و برنامه های تلفن همراه می باشد.

برخی از کانال های دیجیتال مارکتینگ مانند اپلکیشن های موبایل می توانند بدون نیاز به اتصال همیشگی به اینترنت، به کار خود ادامه دهند. این قبیل کانال ها در حیطه بازاریابی اینترنتی به شمار می روند. بازاریابی اینترنتی که زیر مجموعه ای از دیجیتال مارکتینگ است، به بازاریابی با استفاده از کانال ها یا رسانه هایی گفته می شود که به صورت همیشگی به اینترنت متصل هستند. در کل می توان گفت که دیجیتال مارکتینگ شامل تمام رسانه های دیجیتال می شود اما بازاریابی اینترنتی بر روی بازاریابی در بستر اینترنت فعالیت دارد. به همین دلیل می توان گفت که بازاریابی اینترنتی یکی از روش های بازاریابی است که به عنوان زیر شاخه دیجیتال مارکتینگ قرار می گیرد.

چرا باید از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ استفاده کنیم؟

دیجیتال مارکتینگ در مقایسه با بازاریابی سنتی مزایای غیر قابل انکاری دارد که استفاده از آن را به یک امر ضروری تبدیل کرده است. برخی از مهمترین مزایای دیجیتال مارکتینگ عبارت است از:

•    دسترسی سریع و آسان به مخاطب هدف

شناخت مخاطب و نیازهای او، یکی از مهم ترین مراحل بازاریابی است اما این تازه آغاز کار است؛ شما باید پیام متناسب با خواست و نیاز مخاطب را تهیه کنید و اگر تمام این مراحل را به درستی انجام دهید، وارد سخت ترین مرحله کار یعنی رساندن پیام به مخاطب (که در اینجا بازار هدف و مشتریانتان هستند) می‌شوید.
دیجیتال مارکتینگ با ابزارهایی که در اختیار شما می‌گذارد کمک می‌کند ساده تر به مخاطب دسترسی پیدا کنید و پیام ‎ها را به بهترین شکل ممکن در اختیارش قرار دهید.

•    در اختیار قراردادن ابزارهای سنجش و اندازه گیری

پس از اجرای کمپین های مختلف بازاریابی دیجیتال با کمک ابزارهای دقیق می‌توان میزان موفقیت کمپین را سنجید. پیش از این، اندازه گیری دقیق کار دشواری بود و بعضا نیاز به هزینه های هنگفت داشت.

•    قیمت مناسب

در مقایسه با شیوه های سنتی، هزینه ابزارهای دیجیتال مارکتینگ بسیار پایین تر است و بازگشت سرمایه بیشتری را هم در پی دارد.

•    امکانات متنوع تبلیغاتی

تنوع امکانات تبلیغاتی ابزارهای بازاریابی دیجیتال، بسیار زیاد است و برای هر دسته از مخاطبان می‌توان پیام را به شیوه اثرگذار ارائه کرد.

•    قابلیت بهبود سیستم در سریع ترین زمان ممکن

بهبود و ارتقای ابزارهای دیجیتال مارکتینگ بسیار ساده است و به همین دلیل به محض تغییر استراتژی، می‌توان آن را بهبود و ارتقا داد.

موارد فوق تنها بخشی از مزایای دیجیتال مارکتینگ هستند.

مطلب مهم دیگر : همه چیزهایی که درباره بازاریابی مصرفی باید بدانید

یک تصور اشتباه در مورد انواع روش های بازاریابی دیجیتال وجود دارد که :

ارزان بودن، مهمترین مزیت آنهاست. در حالی که بازاریابی دیجیتال اگرچه این امکان را دارد که با روش های ارزان قیمت شروع شود، اما اگر بخواهیم به صورت اصولی و حساب شده، به طراحی کمپین های بازاریابی دیجیتال اقدام کنیم و برنامه ریزی استراتژیک مناسب داشته باشیم، با بودجه کم و محدود نمیتوانیم این کار را انجام دهیم. استفاده بهینه از تمام این ابزارها در دنیای دیجیتال، می تواند سینرژی مناسبی را جهت گسترش یک کسب و کار در اینترنت ایجاد نماید. به عبارت دیگر، دیجیتال مارکتینگ به استفاده مناسب از ابزارهای دیجیتالی جهت ایجاد معماری و ساختار حرفه ای در بستر اینترنت و گسترش آنها از طریق هدف گذاری و تعیین استراتژی مناسب در این زمینه اطلاق می شود.

بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ چیست؟

ابزارها و تکنیک های بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ کدامند ؟

موارد زیر، از تکنیک ها و ابزارهای بازاریابی دیجیتال محسوب می‌شوند:

1. بازاریابی با استفاده از موتور های جستجوSearch Engine Marketing(

بازاریابی توسط موتورهای جستجو یا SEM (مخفف شده عبارت انگلیسی  Search Engine Marketing است) ، به بازاریابی کسب و کار شما در موتورهای جستجویی مثل گوگل می‌پردازد و به افزایش فروش کمک می‌کند. بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM شامل دو بخش است : بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یا سئو (SEO) و تبلیغات کلیکی در موتور های جستجو یا PPC (که مخفف Pay Per Click است).

در SEM با استفاده از تکنیک‏ های طراحی سایت و سئو، سعی در بهبود جایگاه سایت مورد نظر دارند تا با ارتقا جایگاه سایت در نتایج جستجو و قرار گرفتن در صفحه اول  گوگل، کاربران سریع تر و راحت تر به سایت دسترسی داشته باشند. ترافیک ارگانیک و خریداری شده، مهم‌ترین راهکار های بازاریابی توسط موتور های جستجو برای ارتقای سایت است. ترافیک خریداری شده یا Paid Traffic در مقابل ترافیک ارگانیک قرار می‌گیرد، زمانی‌که به دلیل محتوای ارزشمند، توجه کاربران و بازدید از صفحه شما افزایش می‌یابد، حجم ترافیک به صورت ارگانیک ارتقا یافته و نیازی نیست برای ارتقای آن هزینه کنید. در مقابل، زمانی‌ که برای افزایش ترافیک سایت هزینه ای پرداخت می‌کنید تا سایت شما هر چه سریع تر و بیشتر دیده شود، ترافیک خریداری شده نامیده می‌شود.
بازاریابی موتورهای جستجو از هزینه نسبتا پایینی برخوردار است و به افزایش رضایت مخاطبان کمک می‌کند.

2. بازاریابی درونگرا یا جاذبه ای (Inbound Marketing)

بازاریابی درونگرا از طریق ایجاد ارتباطات مفید، مرتبط و با کمک محتوای ارزشمند در راستای جذب هر چه بیشتر مشتریان تلاش می‌کند. بازاریابی درونگرا یا جاذبه ای کاربران اینترنتی را به مشتریان وفادار شما تبدیل می‌کند، بنابراین ارزش دارد بر روی آن سرمایه گذاری کنید. این ابزار دیجیتال مارکتینگ، ویژه کسب و کارهای آنلاین طراحی شده و تلاش می‌کند از طریق تهیه و ارائه محتوا به اعتماد سازی و جلب نظر مشتریان سرعت ببخشد. در مقابل بازاریابی درونگرا بازاریابی برونگرا قراردارد که بر شیوه های مستقیم بازاریابی آنلاین مثل خرید بنر سایت ها، لیست های ایمیلی تمرکز دارد. به عبارت ساده تر، بازاریابی برونگرا، آشکارا ماهیت تبلیغاتی دارد اما ماهیت تبلیغاتی بازاریابی درونگرا در نگاه اول چندان قابل تشخیص نیست. تولید و توزیع محتوا، بازاریابی چرخه عمر و شخصی سازی، موضوعاتی است که در Inbound Marketing مطرح است و به جذب مخاطب و وفادارسازی مشتری کمک می‌کند.

3. بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (سئو)

سئو  (SEO) بخشی از عملیات بازاریابی توسط موتور های جستجو  (SEM) است که تلاش می‌کند با شیوه های سالم به افزایش سادگی و خوانایی محتوای سایت توسط موتورهای جستجو کمک کند. این ابزار دیجیتال مارکتینگ به اصلاح کدها و ساختار سایت می‌پردازد و چگالی کلمات، نحوه ارتباط صفحات با یکدیگر و رعایت استاندارد های کد نویسی و طراحی سایت را مورد بررسی و سنجش قرار می‌دهد.

4. بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing)

بازاریابی شبکه های اجتماعی از طریق حضور مداوم و مستمر در شبکه های اجتماعی، با مشتریان ارتباط برقرار کرده و می‌کوشد ضمن افزایش آگاهی از برند، به فروش بیشتر منجر شود. این ابزار Digital Marketing با یافتن مشتریان بالقوه، اطلاعات بیشتری در خصوص خدمات و محصولات خود ارائه می‌دهد و فرصتی برای پاسخگویی سوالات مشتریان فراهم می‌کند.  یکی از مهمترین کارکردهای بازاریابی شبکه های اجتماعی شنیدن صدای مشتری است، دریافت پیشنهادات و نظرات مشتری از این طریق  می‌تواند به ارتقای محصول کمک کند. بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی با استفاده از هشتگ نام شما به بیان دیدگاه‌ ها، نظرات و حتی خاطرات خود از برند شما می‌ پردازند.

5. بازاریابی محتوا ontent MarketingC

بازاریابی محتوا یکی از تکنیک های بازاریابی دیجیتال است که با توجه به فضایی که محتوا در آن جا انتشار پیدا می‌کند، تلاش می‌کند تا مخاطبان هدف را به خریدار کالا و خدمات شما تبدیل کند. بازاریابی محتوا ارتباط کاربر و صاحبان کسب و کار را تسهیل نموده و یک ابزار عالی برای تمام کسانی است که می‌خواهند کالا و یا خدمتی را به فروش برسانند. بازاریابی محتوا برای کسب و کارهایی که در فضای اینترنت فعالیت می‌کنند، بیش از سایر کسب و کارها مفید است. از آنجا که استقبال عمومی از تولید محتوا زیاد شده و رقابت در این حوزه زیاد است، نیاز به عملکرد هدفمند و برنامه ریزی صحیح برای تولید محتوای ارزشمند، افزایش یافته است. به این ترتیب بازاریابی محتوا شکل گرفت و به مرور ارتقا یافت. بازاریابی محتوا تدوین استراتژی های لازم برای تولید محتوا را بر عهده دارد و ضمن شناخت مخاطب تلاش می‌کند به تدوین راهکارهای صحیح تولید محتوا برای موفقیت فروش یک کسب و کار بپردازد.

6. تبلیغات بر اساس کلیک (PPC)

Pay Per Click یا تبلیغات بر اساس کلیک به تبلیغاتی گفته می‌شود که به ازای هرکلیک مخاطب هزینه دریافت می کند. در این شیوه تبلیغات در ابتدا بودجه ای از مخاطب دریافت می‌کنند و به او اعتبار می‌دهند، سپس بر مبنای هر کلیک از اعتبار شما کم می‌شود تا اعتبار به پایان برسد. تبلیغات در موتورهای جستجو معمولا به شکل تبلیغات بر اساس کلیک انجام می‌شود. PPC به عنوان ابزار دیجیتال مارکتینگ یک راه حل اقتصادی برای جلب نظر مخاطبان شما و افزایش تعداد بازدیدکنندگان است. متقاضیان تبلیغات بر اساس کلیک بر روی کلمات کلیدی انتخابی خود، قیمت گذاری می‌کنند و گوگل مثل یک مزایده پیشنهادات را بررسی کرده و به افراد برنده اعتبار می‌دهد و تا پایان اعتبار، صفحه مورد نظر شما را در نتایج جستجو نمایش می‌دهد. مخاطب هنگام مشاهده نتایج جستجو می‌تواند با مشاهده علامت های مشخص، محتوای تبلیغاتی را از سایر محتواها تشخیص دهد.

7. اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)

اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی افراد تاثیرگذار، مدتی است که رواج یافته و به عنوان ابزار دیجیتال مارکتینگ مطرح شده است. در این شیوه از بازاریابی، کسب و کارها محصولات و خدمات خود را از زبان افراد تاثیرگذار مطرح و معرفی می‌کنند. اینفلوئنسرها به دلایل مختلفی در بین مردم مشهور هستند. بازیگران، ورزشکاران و سیاست مداران مشهور از افراد تاثیرگذار سنتی هستند. در سال های اخیر  و گسترش شبکه های اجتماعی، برخی از افراد با تولید محتوای جذاب و ارزشمند به مرور توانسته اند طرفدارانی را در شبکه های اجتماعی پیدا کنند، افرادی‌که حسن شهرت دارند و طرفداران زیادی را در شبکه های اجتماعی جذب کرده اند از جدیدترین گروه اینفلوئنسرها هستند. کسب و کارها با پرداخت هزینه یا ارائه رایگان محصولات و خدمات خود به این افراد، از آن ها می‌خواهند در کانال های مختلف ارتباطی به ویژه صفحات خود در شبکه های اجتماعی در مورد مزایای محصولات آن ها مطلب منتشر کنند.

8. بازاریابی موبایلی (Mobile Marketing)

بازاریابی موبایلی در شبکه های اجتماعی موبایلی مورد استفاده قرار می گیرد. با افزایش استفاده از اینترنت توسط کاربران تلفن همراه هوشمند، طراحی سایت مناسب موبایل و انواع تبلت اهمیت بیشتری یافته و بازاریابی موبایلی را رونق داده است. بسیاری از کاربران در شبکه های موبایلی با محصول و خدمتی آشنا می‌شوند و سپس برای خرید به وب سایت شرکت می‌ روند، اگر سایت برای کاربران تلفن همراه بهینه سازی و طراحی شده باشد می‌توان انتظار داشت که فروش افزایش یابد.

9. بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ Email Marketing

بازاریابی ایمیلی یکی از شایع ترین نوع بازاریابی است که با طراحی مناسب صفحه فرود سایت و ارسال منظم ایمیل به مشتریان، می توانید مشتریان بالقوه بیشتری را به صورت وفادار نگه دارید. از اهداف آن می توان به معرفی برند به مشتریان، اطلاع رسانی مشتریان از تازه ترین محصولات و خدمات و… اشاره کرد. هنگامی که مشتریان وارد سایت شما می شوند و ایمیل شان را در اختیار شما قرار می دهند، در واقع علاقه مندی خود را به سایت اعلام می دارند و حتی با ترک سایت، با داشتن ایمیل می توانید آنها را به سایت خود برگردانید و حتی می توانید نتایج ایمیل های ارسالی را از مشتریان دریافت کرده و مطابق بازخورد مشتریان، محصولات آینده خود را طراحی کنید.

نکته مهمی که در بازاریابی ایمیلی باید رعایت شود این است که نباید هرگز مزاحم حریم شخصی افراد بشوید و هر روز به بهانه های مختلف به آنها ایمیل ارسال کنید. هیچ کاربری این رفتار را نمی پسندد و با این کار فقط ارزش برند و خودتان را زیر سوال می برید. سعی کنید ایمیل ها را در بازه های زمانی مشخص شده و به صورت هدفمند و فقط برای کاربرانی که خودشان تمایلشان را برای دریافت ایمیل های شما اعلام کرده اند و در خبرنامه سایت عضو شده اند، بفرستید و همچنین قابلیت انصراف از خبرنامه را در انتهای آن قرار دهید.

استفاده از ابزار ایمیل، جهت اطلاع رسانی و برقراری ارتباط با مخاطبین از اهمیت بالایی برخوردار است، به همین جهت ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی و تکنیک های مختلف در این زمینه مانند ایجاد صفحه فرود می توانند به شما در طراحی و پیاده سازی یک کمپین موفق دیجیتال مارکتینگ کمک زیادی کنند. استفاده از ایمیل برای اطلاع رسانی و تبلیغات باید پایبند اصول خاصی باشد زیرا هر روز ده ها ایمیل مختلف برای افراد ارسال می شود و اکثریت افراد حتی بدون اینکه ایمیل ها را باز کنند، آن ها را پاک می کنند. به همین دلیل باید  ایمیل ها را به صورت هدفمند نوشت تا کاربر را هدایت کند و جذابیت لازم را برای او داشته باشد.

10. بازاریابی چریکی

استفاده از روش های خلاقانه جهت معرفی محصول به مشتری، به گونه ای که توجه او را جلب کند و باعث شود که مشتریان در مورد برند شما صحبت کنند را بازاریابی چریکی می گویند.

11. بازاریابی ویروسی Viral Markreting

بازاریابی ویروسی یکی از شیوه های بازاریابی دیجیتال است که با هدف افزایش سطح آگاهی از برند صورت می‌گیرد. در این شیوه بازاریابان در یک بازه زمانی مشخص، یک پیام مناسب و جذاب را در فضای مجازی پخش می‌کنند. با گسترش شبکه های اجتماعی و استفاده مردم از آن ها و افزایش اهمیت رسانه های اجتماعی، تبلیغات به صورت دهان به دهان و به اشتراک گذاشتن رسانه های اجتماعی توسط افراد، اهمیت بالایی پیدا کرده است.

استفاده از بازاریابی ویروسی و تولید رسانه های اجتماعی به گونه ای که باعث شود افراد مختلف جامعه، بیشتر در مورد آن صحبت کنند و رسانه های اجتماعی شما را به اشتراک بگذارند، در حال گسترش است و جز روش های بازاریابی دیجیتال محسوب می شود.

یکی از مهم ترین مشخصات شبکه های اجتماعی، رایگان بودن استفاده از آنها و همچنین محبوبیت آن ها برای میلیون ها کاربر در سراسر جهان می باشد. با استفاده از شبکه های اجتماعی در دیجیتال مارکتینگ می توان با ایجاد یک محتوای جذاب و کاربر پسند در بازه زمانی بسیار کوتاهی به میلیون ها کاربر دسترسی پیدا کرده و آن ها را با محصول و خدمات خود آشنا کرد.
در کمپین بازاریابی ویروسی باید تمام تلاش خود را بکار ببرید تا پیام در زمان اندک به دست بیشترین مخاطبان هدف برسد. در این شیوه از تبلیغات، تسهیلاتی به شکل رایگان به افراد داده می‎شود و از آن ها خواسته می‌شود که پیام این خدمات رایگان را به دوستان و آشنایان خود منتقل کنند. انگیزه ای که در افراد برای انتقال این پیام ایجاد می‌کنید رمز موفقیت کمپین شما خواهد بود.

12. بازاریابی پیامکی یا تبلیغات پیامکی (SMS Marketing)

حجم بالای کاربران تلفن همراه که می‌توانند به مشتریان ما تبدیل شوند، بازاریابی پیامکی را جذاب کرده است. با افزایش حجم تبلیغات پیامکی، شیوه اجرای این تبلیغات اهمیت بالایی یافته و با یک اجرای مناسب می‌توانیم انتظار داشته باشیم که با کمپین موفقی رو به رو می شویم. در تبلیغات پیامکی باید به مخاطب احترام گذاشت و به زمان ارسال و شیوه تعامل با مخاطب توجه ویژه ای داشت. ارسال پیام های بی موقع و غیر مرتبط، اعتماد مشتری را از بین برده و به ضد تبلیغ تبدیل می‌شود.

13. استراتژی محتوا (Content Strategy)

استراتژی محتوا با مشخص کردن چشم انداز به شما در مورد چرایی، چگونگی و زمان انتشار محتوا اطلاعات می‌دهد. استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا شباهت های زیادی با یکدیگر دارند اما شاید مهم‌ترین تفاوتشان این باشد که استراتژی محتوا به بازاریابی محتوا جهت می‌دهد و بایدها و نباید های عملکرد آن را مشخص می‌کند. در مقابل، بازاریابی محتوا بر تکنیک‌ها و شیوه های اجرای استراتژی محتوا تمرکز می‌کند. پژوهش روی مخاطب و شیوه عملکرد او در تعیین استراتژی محتوا تاثیر زیادی دارد. تعیین معیارهای موفقیت بازاریابی محتوا از دیگر عوامل تاثیرگذار در استراتژی محتوا است.

14. تبلیغات بنری (Banner Advertising)

سایت های مختلف بخشی از فضای خود را به تبلیغات بنری اختصاص داده اند. با کلیک بر روی این فضاها به سایت تبلیغ کننده منتقل می‌شوید و می‌توانید اطلاعات بیشتری در خصوص موضوع تبلیغ دریافت کنید.Banner Advertising پیشتر طرفداران زیادی داشت اما در سال های اخیر، مثل گذشته پر رونق نیست و کسب و کار های کمتری برای دیده شدن از آن استفاده می‌کنند. رسانه ای که برای انتشار تبلیغات بنری از آن استفاده می‌کنید و میزان ارتباط آن با کسب و کارتان، در موفقیت این شیوه از تبلیغات بسیار تاثیرگذار است. هرچه مخاطبان هدف بیشتری از بنر شما بازدید کنند، میزان اثرگذاری آن افزایش می‌یابد.

15. بازاریابی از طریق همکاری در فروش (Affiliate Marketing)

در این شیوه از بازاریابی که از همکاری کسب و کار های کوچک با یکدیگر به وجود می‌آید ، بر میزان عملکرد تمرکز می‌ شود. به هرکسب و کاری که شما را به دیگران معرفی کند و به فروش منجر شود، مبلغی پورسانت خواهید داد تا میزان فروش خود را افزایش دهید.

16. تولید محتوا

تولید محتوا به مفهوم ایجاد محتوای متنی، صوتی و تصویری و انتشار آن در کانال های مختلف ارتباطی به منظور برقراری ارتباط با مشتری و با هدف آگاه سازی از برند و فروش است. با تولید محتوای هدفمند می‌توان به اهداف کلان بازاریابی یک کسب و کار دست یافت. محتوای مفید که برای کاربر ارزشمند باشد، می‌تواند اعتماد به برند شما را افزایش دهد و در موفقیت کسب و کار شما تاثیر گذار باشد. تولید محتوای با ارزش به تنهایی کافی نخواهد بود؛ برای اینکه محتوای شما دیده شود باید برای موتور های جستجو هم بهینه سازی شود. بسیاری از کسب و کارها با تولید محتوای ارزشمند و انتشار مناسب آن در فضای دیجیتال، به موفقیت های زیادی دست یافته اند.

دیجیتال مارکتینگ، پیاده سازی اصول بازاریابی سنتی به صورت آنلاین است.

بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دو ابزار رایگان دیجیتال مارکتنیگ کدامند؟

1. گوگل آنالیتیکس(Google Analytics)

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یکی از سرویس های رایگان گوگل است که آمار جامع و کاملی را در مورد بازدید کنندگان یک وب سایت نشان می‌دهد. گوگل آنالیتیکس امکان بررسی و تحلیل ورودی‌ های سایت، صفحات ورودی دهنده، کاربران وارد شده، فعالیت‌ های کاربران، مدت زمان حضور کاربران در داخل سایت، مسیر خروجی کاربران، پربازدید ترین صفحات سایت و اطلاعاتی از این قبیل را ارائه می‌ دهد. به این ترتیب، سرویس گوگل آنالیتیکس حجم وسیعی از اطلاعات را در اختیار مدیران سایت قرار خواهد داد.

2. Google Search Console

گوگل سرچ کنسول (گوگل وبمستر تولز)، یکی از ابزارهای رایگان بسیار کاربردی و مهم ارائه شده توسط گوگل است که استفاده از آن برای صاحبان سایت ها ضروری است. به یقین می توان گفت که مدیریت و آنالیز سئو سایت بدون استفاده از این ابزار غیر ممکن است. این ابزار برای صاحبان وب سایت ها رایگان است و آن ها می توانند به سادگی، وب سایت خود را در آن ثبت نمایند.

با استفاده از گوگل سرچ کنسول می توانید:

  • عملکرد و کارایی وب سایت خود را مورد ارزیابی و آنالیز قرار دهید
  • مشکلات وب سایت خود را بیابید
  • محتواهایی که می خواهید موتور های جستجوگر، آن ها را خزش و ایندکس کنند را در آن ثبت کنید
  • موبایل فرندلی بودن وب سایت خود را بررسی کنید
  • عبارات جستجویی که کاربران زیادی را برای وب سایت شما جذب نموده اند را بیابید
  • و آمارها و اطلاعات بسیاری که دانستن آن برای صاحبان وب سایت ها ضروری است را در اختیار داشته باشید.

برای اجرای استراتژی های دیجیتال مارکتینگ به چه پیش شرط هایی نیاز داریم؟

برای اجرای موفق برنامه ها و کمپین های دیجیتال مارکتینگ در اختیار داشتن موارد زیر لازم است:
•    سایت و یا پورتال
•    قابلیت ارائه مقاله در قالب بلاگ پست
•    در اختیار داشتن صفحات مختلف در شبکه های اجتماعی (لینکدین، اینستاگرام، توئیتر، فیس بوک)
•    کتاب های الکترونیک، اینفوگرافی، ویدیو
•    بروشور و کاتالوگ آنلاین
•    برندینگ و ابزارهای آن
•    ابزار های ارتباط الکترونیک

سامانه ملی 118 چگونه از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ استفاده می کند؟

بازاریابی دیجیتال یکی از اثرگذارترین شیوه های بازاریابی در عصر حاضر است که در طی زمان با رشد چشم گیری مواجه شده است. ابزارهای دیجیتال مارکتینگ به سرعت در حال رشد هستند و کسب و کار هایی که به شناخت صحیح و استفاده مناسب از آن ها بپردازند، موفق خواهند بود. سامانه ملی 118 با سابقه چندین ساله فعالیت در فضای وب، از ابزارهای مختلف دیجیتال مارکتینگ در راستای معرفی هرچه بیشتر و بهتر کسب و کارها به مشتریان استفاده می‌کند.
این سامانه با به کار گیری جدید ترین تکنیک های سئو و طراحی حرفه ای وب سایت، به شما کمک می‌کند به ساده ترین شکل ممکن در مقابل چشم مشتریان تان قرار بگیرید و ضمن آگاه سازی از برند، محصولات و خدمات خود را به فروش برسانید.

نظر شما در مورد دیجیتال مارکتینگ چیست؟

این مطلب با نظرات شما تکمیل می شود. ما مشتاق دریافت نظرات شما عزیزان هستیم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید